Kerti ünnepségnek indult, hagyatékkutatás lett a vége. Nemrég volt szerencsénk részt venni egy vidéki családi összejövetelen, ahol házigazda pálinkakóstolás után mutatott nekünk egy régi, ükszülőktől örökölt imakönyvet.
Kaucsukkötésű, csatos imakönyv
Kiadás éve?
Mosolygunk miközben ez az írás születik, mivel ereklyénket könyvfelújító japán mesterünk is kezébe vehetné. Sajnos az impozáns darab első oldalai hiányoznak, így nem tudjuk azonosítani a kiadás évét, de ránézésre - szerintünk - megvan a száz év. (Akinek esetleg lenne ugyanilyen imakönyve, írhatna nekünk részleteket.)
Házigazda szerint az imakönyv első tulajdonosa az 1886-ban született ükanya volt. Tőle az 1928-ban világra jött dédanyához került. Tartalomjegyzék végén megtaláltuk a kiadó és nyomda nevét: Steinbrener Ker. János cs. és kir. udv. könyvnyomdász Winterbergben.
Kutatómunka
Ezen adatok alapján segítségül hívtuk google-t és a neprajz.bibl.u-szeged.hu weboldalon a következő információkra bukkantunk az imakönyv lehetséges címére és szerzője vonatkozóan:
1. Mennyei nefelejts: Imakönyv keresztény katholikusok számára
Szerző: Munkay János.
Megjelenés éve: ismeretlen.
2. Új Lelki Manna: Keresztény katolikus ima-és egyházi énekfűzér
Szerző: Meiszermann Ignácz.
Megjelenés éve: 1930
3. Kis Jézus imádsága: Imakönyv kisebb gyermekek számára
Szerző: ismeretlen
Megjelenés éve: 1912
"Részlet" az imakönyvből
Imakönyv hátsó borítója
Ereklye az ereklyében
Lapozgattuk a művet és szentképek bukkantak elő.
1. és 2. szentkép előlapjai
1. és 2. szentkép hátoldalai
3. szentkép előlapja
3. szentkép hátlapja
Újságíró plébános
Munkay János római katolikus plébános volt az 1800-as évek közepén Kékkőn, majd a Nógrád megyei Bussán. 1888-ban esztergomi tiszteletbeli kanonoknak nevezték ki. Tevékeny írói életet folytatott. Egyházi munkáin kívül többek között méltányolta a házassági polgári törvényt, értekezett a koldusok helyzetéről, véleményt formált az országgyűlési programbeszédekről.
Összegezvén az eseményeket azt kell mondjuk: nem rosszak ezek a kis kerti találkozók. :-)