Magát csak A. Boogertnek nevező művész - most figyelj - 1692-ben egy hétszáz oldalas könyvet írt és illusztrált a különféle színek kikeverésének menetéről. A holland nyelvű ritkaság bevezetőjében az alkotó oktatási célokra ajánlja fel művét, biztosítva ezzel a 17. századi festők műhelytitkaiba történő bepillantást. (Persze ez volt ez egyetlen példány, amit használhattak volna tanításra.) Nehéz nem összehasonlítani a többszáz oldalas, kortárs remekművet az először 1963-ban kiadott Pantone színskálával.
A. Boogert színskálái 1692-ből
Vízzel, festékkel, ecsettel
700 oldalon keresztül
Részletes leírás az előállítás menetéről
További érdekesség, hogy ez a mestermű "senkinek nem szúrt szemet", nem vált közismertté, A. Boogert neve pedig nem került be a híres festők közé. Erik Kwakkel történész, aki részben lefordította a könyv előszavát, így mesél az esetről:
Épp egy francia adatbázisban kutakodtam, amikor belefutottam ebbe a könyve, és kiderült, hogy különleges. Nem is értem, miért nem publikálta még holland tudós, vagy hogy egyáltalán miért nem tudott róla.
Jelenleg a Bibliothèque Méjanes őrzi a művet, a franciaországi Aix-en-Provence városban. Akit a teljes hétszáz oldalas eredeti Pantone színskála érdekel, ide kattintva végiglapozhatja.
Ez pedig a ma használatos Pantone színskála:
Forrás: Erik Kwakkel
Pantone színskála kép: www.primaprint.hu